FİLMLER

1. Manifesto - 95 dk.

Cate Blanchett'in 13 ayrı karakteri canlandırdığı bu filmde, her karakter toplumda yeri olan farklı bireyleri yansıtarak, çeşitli sanat felsefeleri üzerinden tarihin önemli manifestolarını dile getiriyor. Alman Sanatçı Julian Rosefeldt’in video art enstalasyonundan uzun metrajlı bir filme dönüştürülmüş hali olan Manifesto, oldukça protest ve izleyiciyle birebir ilişki içinde olan deneysel bir film. Bu film farklı bakış açılarından farklı sanat anlayışlarının algılanış şekillerini gösterecek ve sanatın özgün duruşunu sorgulatacak bir film.

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

2. Miral – 113 dk.

On yedi yaşında bir genç kızın mülteci kampında öğretmenlik yapmakla görevlendirilmesiyle başlayan bir hikaye. Halkının verdiği mücadeleyle ilk kez karşılaşan genç kız, savaşmak ve idealleri arasında kalakalmıştır. İzleyeceğimiz mücadeleyle karakterlerin derin içsel çatışmalarına şahit olacağız.

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

3. Kara Atlas – 71 dk.

2012 yılını “Kömür Yılı” ilan eden Türkiye, kömürle çalışan 21 termik santral işler durumdayken yapılması planlanan 70´ten fazla santral projesi ile 2016 yılına girmiştir. Kara Atlas belgeseli, Yırca´dan Şırnak´a mevcut ve yapılması planlanan santrallere karşı yürütülen mücadelelerin haritasını çıkarıyor. Bu belgesel filmi Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde izleyerek farklı coğrafyalardan farklı biçimlerde yükselen bu seslerin ortaklığına tanık olacak, yaşamlarımıza sahip çıkarken farklı dillerde nasıl aynı şeyi söylediğimizi birbirimize hatırlatacağız.

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

4.Saatchi Cuts – 70 dk.

Her sene Cannes Lions Creativity Festival’de sabırsızlıkla beklenen yükselişte olan yönetmenlerin tanımının ilk defa Türkiye’de ücretsiz bir şekilde gösterim yapılması.5. The Happy Film – 95 dk.

Tasarım dünyasının kilit noktasındaki isimlerden Stefan Sagmeister, bir grafik tasarım projesi olarak başlayan ve otobiyografik bir belgesel dönüşen The Happy Film’i 6 senelik bir dönemi kapsıyor. Sagmeister, mutluluk üzerine denemeleri kendi üzerinde uyguluyor. Bu filmde mutluluğu satın almak ve satmak üzerine olan bitmek bilmeyen arayışımızı, mutluluğu bulduğumuz zamanki uzun sürmeme halini, mutluluğu kullanamama halimizi, kısacası mutluluğumuza dair her çıkmazlarımızı sorgulayarak mutluluğu neden formülleştirme arayışında olduğumuzu anlamaya çalışacağız.

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

6. Kedi – 80 dk.

Amerika’da en çok izlenen Türk filmi olan Kedi Filmi Galata Kulesi, Samatya, Kandilli, Nişantaşı gibi farklı mahallelerden yedi tane kedi karakterinin hikayesini anlatıyor. Filmin yönetmeni Ceyda Torun film ve kediler hakkında; ‘Kediler bizim aynamız. Çünkü onlar bizimle beraber köyden kasabaya, kasabadan şehre ve şimdi de megapolise gelen tek varlıklar. Onlarda gördüğümüz sorunlar, mutluluklar, mutsuzluklar bizimkiyle aynı. O yüzden onlara bakarak kendimiz hakkında çok şey öğreniyoruz.’ diyor. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde bu belgesel-filmin yer bulma sebeplerinden biri de insanın kendine dönüp bakabilmesi kendini başka canlılar üzerinden keşfedebilmesi için yapılmış en yaratıcı işlerden biri olması.

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın